Jak dobrać rozmiar pierścionka

Jak sprawdzić rozmiar palca?

W internecie znajdziemy wiele sposobów na to, by dowiedzieć się jaki rozmiar pierścionka będzie dla nas odpowiedni – nie wszystkie jednak są wystarczająco dokładne.

Warto wiedzieć:

  • Rozmiar jubilerski zmienia się co 0.3 mm!
  • Kostki potrafią być znacznie szersze niż obwód palca w miejscu, w którym nosimy pierścionek.
  • Zimą palce mają mniejszy obwód niż latem, gdyż ze względu na temperaturę są lekko nabrzmiałe.
  • Jeżeli pierścień jest szeroki, należy wybrać o rozmiar większy niż nosimy na co dzień.

Najbezpieczniej jest sprawdzić swój rozmiar w trakcie zakupów w centrum handlowym lub w pierwszym lepszym salonie jubilerskim. Tego typu usługa jest darmowa i zagwarantuje nam najbardziej pewny pomiar. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy czasu czy ochoty dać się wymierzyć w salonie, albo chcemy zrobić ukochanej osobie niespodziankę, poniżej zamieszczam instrukcję, jak sprawdzić rozmiar pierścionka we własnym zakresie.

Metoda 1

Jeżeli mamy pierścionek, który na nas pasuje, należy przy pomocy suwmiarki wykonać minimum dwa pomiary wewnętrznej średnicy, w dwóch oddalonych miejscach (przykład na schemacie). Następnie dodajemy wartości do siebie i dzielimy na dwa. Wynik należy porównać z wykazem rozmiarów zamieszczonym poniżej.

Przykład: mierzymy pierścień
Pomiar pierwszy: 14.45
Pomiar drugi: 15.50
Średnia: 14.97
Wynik ten najbliższy jest 15.00 w wykazie rozmiarów, co daje nam rozmiar nr 8.

Dlaczego należy zmierzyć pierścionek minimum w dwóch miejscach? Czasem, w trakcie noszenia, nasz biżuteria odkształca się i koło, przestaje być kołem – staje się elipsą. Najlepiej wykonać kilka pomiarów: 3-5, wyniki dodać i wyciągnąć z nich średnią.

Metoda 2

Jeżeli nie posiadamy suwmiarki, należy pobrać załączony wykaz rozmiarów i wydrukować na kartce A4. Następnie należy sprawdzić linijką, czy bordowa linia na dole kartki ma 10 cm.
Jeżeli nie ma, to znaczy, że nasz wydruk się przeskalował i musimy zmienić ustawienia druku. Po sprawdzeniu czy wykaz rozmiarów wydrukowaliśmy prawidłowo, należy ulubiony pierścionek przymierzać po kolei do każdego z okręgów, aż znajdziemy taki, który będzie się pokrywał z jego wewnętrznym obwodem. To nasz rozmiar.

Pobierz wykaz rozmiarów